Acasa » U.E.D. Lugoj a fost evaluată de către European University Association EUA

U.E.D. Lugoj a fost evaluată de către European University Association EUA

Acest proces reprezintă pentru noi un plus în ceea ce priveşte vizibilitatea şi credibilitatea în raport cu partenerii strategici: studenţi şi absolvenţi, corpul academic, mediul economic şi socio-cultural din zonă prin creşterea atractivităţii zonei pentru investitori - datorită resursei umane înalt calificate existente.

Evaluarea a constat în întocmirea unui Raport de autoevaluare instituţional conform standardelor practicate de - Institution Evaluation Programme (IEP); au urmat două vizite de lucru ale unei echipe formată din lideri de prestigiu ai învăţământului superior european, experţi evaluatori ai European University Association (EUA) din Danemarca, Irlanda, Serbia şi Slovenia. S-au avut în vedere toate procesele ce definesc activitatea universităţii: procesele de management, procesele de bază - educaţie şi cercetare ştiinţifică, procesele suport. Aceştia au analizat şi evaluat procedurile şi procesele existente în universitatea noastră în raport cu bunele practici internaţionale, au avut întâlniri cu studenţi, absolvenţi, reprezentanţi ai angajatorilor şi primarul municipiului, prof. ing. Francisc Boldea.

Întregul proces, desfăşurat în perioada iunie 2013 - august 2014 (de la semnarea acordului până la publicarea Raportului final), a însemnat o muncă suplimentară deloc de neglijat depusă de întreaga comunitate academică a UED, cât şi o implicare activă a studenţilor, absolvenţilor UED şi nu în ultimul rând un sprijin major din partea mediului de afaceri lugojean şi administraţiei locale.

"Tuturor ţin să le mulţumesc din suflet pentru efortul depus şi modul profesionist în care s-au manifestat, arătând încă odată că indiferent dacă sunt lugojeni sau din alte colţuri ale ţării nutresc sentimente puternice faţă de această urbe şi implicit faţă de Universitatea Europeană "Drăgan" din Lugoj", ne-a declarat rectorul Universităţii Europene "Drăgan" din Lugoj, doamna prof. univ. dr. Persida Cechin - Crista.

Acţiunea de evaluare a fost finanţată în cadrul proiectului POSDRU "Pregătiţi pentru a inova, pregătiţi pentru a răspunde mai bine nevoilor locale. Calitate şi diversitate a universităţilor din România", finanţat din Fondul Social European şi coordonat de Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior a Cercetării, Dezvoltării şi Inovării (UEFISCDI) din cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale.

Concluziile şi recomandările formulate de echipa de evaluatori au fost incluse într-un Raport publicat pe site-ul EUA-IEP (http://www.eua.be/Libraries/IEP/IEP_RO_DEU_final_report.sflb.ashx).

Serviciul de presă al U.E.D.

Ştiri/Evenimente

PAŞTE FERICIT!

O PRIMĂVARĂ FRUMOASĂ!

Festivitatea de deschidere a anului universitar 2017/2018 la UED!

Curs Festiv UED 2017!

UED s-a calificat în finala națională a Competiției "Compania Anului 2017"!

Săptămâna Porţilor Deschise la UED!

Facilităţi admitere 2017 Universitatea Europeană "Drăgan" din Lugoj

20.12.2016 - Concert de Crăciun la Universitatea Europeană "Drăgan" Lugoj

08.12.2016, ora 17:30 - Balul Bobocilor la Universitatea Europeană "Drăgan" Lugoj

Festivitatea de deschidere a anului univ. 2016/2017 la Univ. Europeană "Drăgan"

27 Mai 2016 - Cursul Festiv al Promoţiei 2016 la Univ. Europeană "Drăgan"

Proiectele de antreprenoriat ale U.E.D. parte integrantă a ”BizzFactory 2016”

18-19 Martie 2016: Cel mai mare Târg de Carieră (Craft)

U.E.D. promovează programul de antreprenoriat pentru studenţi ”StartUp”

11.12.2015, ora 18 - Balul Bobocilor la Universitatea Europeană "Drăgan" Lugoj

Sesiunea anuală de Comunicări Ştiinţifice cu participare internaţională

31.10.2015 - Sesiune de programare ConderDoJo

Festivitatea de deschidere a anului univ. 2015/2016 la Univ. Europeană "Drăgan"

BURSE DE STUDIU acordate de către Universitatea Europeană ”Drăgan” Lugoj

15 Mai 2015, Cursul Festiv al Promoţiei 2015 la Univ. Europeană "Drăgan"

20-24 Mai 2015, Concursul Naţional de Soft ”Grigore Moisil” la U.E.D.

Concursul de interpretare pianistică "Clara Peia"

Studenţii Universităţii Europene ”Drăgan” participă la Competiţia ”Compania Anului”

Programul "Locuri de muncă subvenţionate pentru TINEri" în I.M.M.-uri

Internship-uri şi Job-uri prin Trivago GmbH

U.E.D. promovează programul de antreprenoriat STARTUP

Festivitatea de deschidere a anului univ. 2014/2015 la Univ. Europeană "Drăgan"

În atenţia absolvenţilor Facultăţii de Ştiinţe Economice !

În atenţia absolvenţilor Facultăţii de Drept !

DRAGAN GROUP